Головна | Каталог статей | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід

Слава Ісусу Христу! Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | Слава Ісусу Христу! Вітаємо Вас,Гість | RSS

Путівник сайту
Міні-вісточки
Наша історія
Друзі пропонують
Категорії розділу
Праця УГКЦ [111]
Духовні та наукові праці, дослідження [34]
Діаспора та українські церковні спільноти за кордоном [20]
Долі мігрантів [60]
Адаптація та життя на Україні [31]
Літературно-мистецька тема [53]
Наша статистика

Онлайн всього: 5
Гостей: 5
Користувачів: 0
Вітаємо нового користувача Микола
Головна » Статті » Міграція » Діаспора та українські церковні спільноти за кордоном

Єгипет і християнство

Господи, куди б не повели дроги

І скільки падати б не довелося  і вставати,

Аби лиш обрієм були твої пороги

І з України розкувать кацапські грати.

Завжди схвально оцінювала думку поміркованих християн про те, що неважливо якого віросповідання людина, головне що б вона вірила у вищу силу Божу і залишалася людиною з найвищими її цінностями. Людина по своїй природі часто впевнена, що здатна керувати обставинами, подіями явищами, що відбуваються навколо неї і беззаперечно, своїми помислами, однак через таке переконання вона забуває, що на все це скеровують «незвідані шляхи» Господні. З Божого помислу моя думка дещо змінилася.

Нещодавно доля подарувала мені шанс відвідати сонячну країну Єгипет, що розташована на північному сході Африки та Синайському півострові в Азії. Близьке знайомство з мусульманським світом заманювало своєю новизною і насторожувало незвідністю, вражало привітністю і водночас дивувало. Знайомлячись все ближче з релігійним світоглядом мусульман мене неймовірно зацікавило становище християн, де за кількістю їх сягає не більше 7 відсотків від всього населення Єгипту. З допомогою місцевого гіда з досвідом, і, що приємно дивувало з чудовим знанням української мови Мухамеда Азіми, мені вдалося відвідати кілька храмів, і навіть цілий християнський район у  столиці Єгипту м. Каїр, що має своє особливе значення в історії християнства в цілому.

Один з прадавніх районів м. Каїр носить назву Християнського старого Каїру. Коли Єгиптом правили могутні фараони, це поселення мало назву Вавілон Єгипетський. Тут добре збереглися 6 церков коптів. Як вдалося дізнатися, коптська служба певною мірою відрізняється від нашої християнської служби, вона має декілька своїх традиційних особливостей. Здійснюється богослужіння на трьох мовах: коптській, арабській і латинській. Найкрасивішою і, напевно, найдревнішою церквою Каїра вважається Коптський храм Богородиці, для арабів він звучить як Аль-Муалляка, що означає «підвішена» церква, оскільки зводили її на бастіоні римської імперії. Ще одна надзвичайно цінна для  християн Старого Каїру і взагалі християн усього світу - церква Святого Сергія. Вона розміщена саме у тій печері, де Матір Божа з маленьким Ісусом переховувалася певний час від переслідувань. Добре збережений вхід до печери та саме сховище, і що найважливіше – місця практично не реставровані, що передає відчуття давнини, які важко й описати.

Вдалося, також, поспілкуватися з настоятелем храму св. Сергія, від якого дізналися чимало цікавих фактів про Християнство загалом.

- Слава Ісусу Христу, як представник християн греко-католицької церкви з Вашою допомогою хочу донести до віруючих своєї держави  дізнатися більше про обряди, паломництво, а також певні особливості місцевого віросповідання.

- Мир Вам, радо вітаю представників землі Української у святому місці, перш за все хочу висловити підтримку та щире співчуття сім’ям братів ваших, що погибли у боротьбі за визволення держави. Ми молимося за тих хто ще у зоні бойових дій і віримо у справедливу перемогу в боротьбі  за вашу незалежність від Російської окупації. Здебільшого у Єгипті православні християни, рідше ортодоксальні, і найменше зустрічаються протестанти. Найчастіше і наймасовіше  паломництво серед населення здійснюється до Єрусалиму під керівництвом священиків(коптів) місцевих парохій, їх ще у нас традиційно прийнято називати Йсеуси, що є похідним від імені Мойсей і означає «той що знає куди йти». Серед місцевих християн католиків дуже мало, практично рідкість, але серед іноземних  паломників, які відвідують  наші святі місця, є здебільшого католицького віросповідання. 

- Чи практикуються релігійні спільноти при церкві з метою духовного виховання молоді?

- Звичайно, кожної неділі після богослужіння  священики про яких я вже згадував Йсеуси проводять повчальні бесіди з молодими людьми, а також допомагають їм вирішити певні труднощі з якими вони стикаються у період формування особистості. Чимало наших отців їздять на спеціальні ре колекції, де здобувають знання як повчати молодь і утверджувати їх у християнській вірі.

- Як відбуваються святкування великих християнських свят у Єгипті, і як відносяться до святкувань місцеві представники мусульманської віри?

- Найбільшими християнськими святами як і всюди є Різдво і Пасха, святкування яких є практично ідентичним з іншими державами. Зокрема Пасхальні свята починаються з чистого четверга і закінчуються недільною службою підчас якої священик освячує один великий хліб (Паску) і роздає всім присутнім у храмі. Мусульмани і християни намагаються жити у мирі і поважати віросповідання одні одних.

- Відомо, що Християнські храми існують лише за підтримки віруючого населення. Чи насправді це так? Розкажіть будь ласка детальніше.

- Очевидно, що у арабській державі, де мусульманство є близьким до політики, Християнство не може мати великої фінансової  підтримки окрім  самих його прихильників-носіїв. Віруючі християни за власним бажанням на відповідних квитанціях вказують суму пожертви у своїх наміреннях, і ці кошти використовуються на підтримку церкви. 

- І на сам кінець розмови попрошу кілька слів для читачів моєї держави – України.

- Існує світовий відомий вислів що Господь поцілував землю саме у тому місці де є Україна, а значить які випробування він би не посилав для неї, він завжди любить і переймається її долею, пам’ятайте про це! Зараз ви переживаєте не тільки важкі дні, а й величні, оскільки саме вам випала нагода відбороти її. Наснаги вам у днях що проживаєте, гордості за прожиті і мудрості на прийдешні дні. Слава героям України! Слава Україні!

Нічого у цьому земному, бурхливому житті не відбувається даремно. Спілкуючись з християнським священиком (коптом) чітко відчувається контраст християнського світогляду і мусульманського. Таке світло, тепло глибока мудрість й розсудливість може відчуватися лише від душі християнина. Молімося за утвердження християнської віри в усьому світі, підкріплюймо її ділами, здійснюймо паломницькі прощі, будьмо гідними християнами своєї найціннішої Богом даної і пращурами відстояної переданої нам Української землі.      

Леся Прокопів-Палагіцька, член НСЖУ

с.Клубівці

Категорія: Діаспора та українські церковні спільноти за кордоном | Додав(ла): Оксана (31.08.2014)
Переглядів: 1210 | Рейтинг: 4.5/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Прочанські вітання
[11.06.2024]
Паломницькі вітання пані Лесі Івасиків (0)
[09.06.2024]
Вітання для Люби Саприки з Дрогобича (0)
[08.06.2024]
Паломницькі вітання отцю Євгену Макогону (0)
Нові статті
[31.01.2022]
Чомусь мені все так здається... (0)
[27.01.2022]
Збірка заробітчанської поезії "Журавлині ключі" (0)
Свідчення
[07.09.2022][Враження]
Пісня "Ти моя Мати, Царице Небесна" (0)
[05.10.2021][Враження]
Відстані не мають значення, коли там мене чекають... (0)
[23.12.2019][Подяка]
Будьмо "скорі до слухання, повільні до говорення,  непоквапні до гніву" (0)
Друзі сайту


Копіюючи інформацію з сайту, робіть посилання на неї. © 2024