Любов – це основний елемент християнської віри. «Нову заповідь даю вам, щоб ви любили один одного! Як я був полюбив вас, так любіте і ви один одного! З того усі спізнають, що мої ви учні, коли любов взаємну будете мати» (Йо.13,34-35). В першу чергу, любов це не порада, а заповідь, і коли нема любові, то нема послуху Божій заповіді. Друга річ – це те, що по наявності любові люди ідентифікують нас як християн. В юдаїзмі 613 заповідей, а Христос після себе залишає тільки одну – любити один одного. Одна людина сказала, що Бог дав світові право судити Церкву. І справді, світ має право судити християн, якщо вони не живуть у любові.
«Не майте жодних боргів ні у кого, крім боргу взаємної любови, бо той, хто любить другого, виконав закон. Бо заповіді: «Не чини перелюбу», «Не вбивай», «Не кради», «Не пожадай» і всякі інші заповіді містяться у цьому слові: «Люби твого ближнього, як себе самого». Любов ближньому зла не чинить. Любов, отже, - виконання закону» (Рм.13,8-10). Для того, щоб ще краще зрозуміти цитату, а особливо останнє речення, зачитаймо Гал. 5,6: «бо у Христі Ісусі нічого не означають ні обрізання, ні необрізання, але – віра, чинна (діюча) любов'ю». От що має значення в християнському житті – це віра, що діє любов’ю. Далі апостол Павло пише: «Увесь бо закон міститься у цій одній заповіді: «Люби ближнього твого, як себе самого» (Гал. 5,14). Хто служить, то має служити в любові. Те ж стосується і про місце праці людини. Апостол Павло так говорить: «Усе, що тільки чините, робіть від душі, як для Господа, а не як для людей» (Кол. 3,23). Ми не маємо права стати адміністраторами, які мають сухе і черстве серце.
А чи ця любов має діяти в усіх випадках і проявлятися до всіх людей, навіть недостойних на наш людський погляд? «Воно навряд чи хто за праведника вмирає; бо за доброго, може, хтось і відважився б умерти. Бог же показує свою до нас любов тим, що Христос умер за нас, коли ми ще були грішниками» (Рм. 5,8). Це означає, що Христос нас любить навіть тоді, коли ми того недостойні.
Запитання для роздумів уголос:
1.Що саме означає відомий вислів: «Люби і роби, що хочеш»?
2. Перечитайте гімн любові апостола Павла в І Кор. 13, 4-8. На місце слова любов поставте власне ім’я та роздумайте, чи властиві Вам такі риси, як і любові.
«Любов - довготерпелива, любов - лагідна, вона не заздрить, любов не чваниться, не надимається, не бешкетує, не шукає свого, не поривається до гніву, не задумує зла; не тішиться, коли хтось чинить кривду, радіє правдою; все зносить, в усе вірить, усього надіється, все перетерпить. Любов ніколи не переминає» (І Кор. 13,4-8).
о. Антон Борис
|