Радість – це прекрасне слово. Людина складається з духа, душі і тіла. «Сам же Бог миру нехай освятить вас цілковито, і нехай уся ваша істота - дух і душа, і тіло - буде збережена без плями на прихід Господа нашого Ісуса Христа» (І Сол. 5,23). Тіло – задоволення, душа – щастя, дух – радість. Яка різниця між радістю і щастям? Радість не залежить від зовнішніх обставин, а щастя – залежить. А хіба так буває? Адже радість у своєму джерелі має щось незмінне, тобто Бога. Бог ніколи не міняється, а значить, - радість також.
Радість є від сопричастя людини з Богом; від усвідомлення того зв’язку між особою Бога і особою людини. В 42 псалмі Давид пригнічений, його вороги переслідують і він у четвертому вірші говорить: «І я прийду до жертовника Бога, до Бога радости й веселости моєї, і прославлятиму тебе на гуслах, Боже, мій Боже!» (Пс. 42,4). Для Давида радість напряму залежить від Бога. В 50 псалмі він просить в Бога: «Поверни мені радість спасіння твого» (Пс. 50,14). Отож радість є тоді, коли людина має сопричастя, зв'язок з Богом, навіть якщо весь світ проти вас.
«Та хоч би й не цвіла смоківниця вже більше, у виноградниках не було врожаю; хоч би й завів плід дерева оливкового, і ниви не родили більше хліба, зникли з кошари вівці, і не було в хлівах товару, -я все ж таки в Господі буду радіти, і веселитись у Бозі, моїм Спасителі» (Авакум 3,17-18). Все матеріальне втрачено – на що покладатися? Для землероба це велика проблема. Звернімо увагу на те, що радість знаходиться не в емоціях, а у волі, тобто рішенні особи. Хоча все втрачено, пророк обирає радість, бо Бог дав кожній людині свободу обирати.
Запитання для роздумів уголос:
1. Що із тексту Вас зворушило?
2. Чим би Ви хотіли сьогодні поділитися?
о. Антон БОРИС
|