З архіву дорогої пам'яті
П’ЯТА ЮВІЛЕЙНА МІЖНАРОДНА ПІША ПРОЩА
родин мігрантів-заробітчан та всіх бажаючих із Самбора у Зарваницю
6 - 15 серпня 2010 р.Б.
Понад три сотні прочан - заробітчан та їх родин, небайдужих християн - із 14 країн світу взяли участь у п'ятій міжнародній десятиденній пішій прощі із Самбора до Зарваниці, яку зорганізував Пасторально-місійний відділ УГКЦ з благословення Глави УГКЦ Блаженнішого патріарха Любомира Гузара 6-15 серпня 2010 року. Прочани подолали понад 270 кілометрів теренами Самбірсько-Дрогобицької, Стрийської, Івано-Франківської і Тернопільсько-Зборівської єпархій, і ті десять днів духовного походу до чудотворного образу Зарваницької Божої Матері єпарх Тернопільсько-Зборівський владика Василій Семенюк, зустрічаючи паломників у Марійському духовному центрі "Зарваниця", назвав найщасливішими днями у житті християнина.
Архів світлин. Дивіться тут...
Щоб взяти участь у прощі, яка вже п'ять років поспіль традиційно починається архієрейською Службою Божою у храмі Різдва Пресвятої Богородиці міста Самбора, цього року з'їхадися мігранти з Італії, Іспанії, Португалії, Фінляндії, Греції, Великої Британії, Швеції, Росії, Чехії, Словаччини, Польщі, США, Канади, прочани зі Львської, Івано-Франківської, Киїівської, Тернопільської, Одеської і Черкаської областей України. А маршрут, який у Самборі благословив єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ владика Ярослав Приріз пролягав через такі населені пункти:
6.08-п’ятниця:
Самбір, Сіде, Городище (обід), Брониця, Лішня (нічліг);
7.08-субота: Дрогобич, Гаї Верхні (обід), Нежухів (нічліг);
8.08-неділя: Стрий, Верчани (обід), Дашава (нічліг);
9.08-понеділок: Антонівка (обід, Журавне, Старе Село (нічліг);
10.08-вівторок: Цвітова (обід), Лука, Старий Мартинів (нічліг);
11.08-середа: Бурштин (обід), Озеряни, Діброва (нічліг);
12.08-четвер: Світанок, Шумляни (обід), Божиків, Литвинів (нічліг);
13.08-п’ятниця: Підгайці, Білокриниця, Бронгалівка і Михайлівка (нічліг);
14-15.08-субота і неділя: Котузів, Зарваниця (обід).
Загальна відстань – 230 км.
Уже вп'яте духовними провідниками під час прощі були відповідальний секрепат Пасторально-місійного відділу УГКЦ о. Василь Поточняк та директор БФ"Карітас" Самбірсько-Дрогобицької єпархії о. Ігор Козанкевич - у співпраці з отцями Романом Шостаком та Василем П'ятківським. Служив у прощі і о. Мирослав Пронюк з Івано-Франківської єпархії УГКЦ. Стало доброю традицією, що в духовному поході із Самбора у Зарваницю беруть участь священичі подружжя і родини, семінаристи і катехитки, монахи, представники молитовних спільнот і влади, діти і молодь, журналісти, керівники, працівники і пацієнти реабілітаційного центру для узалежнених від алкоголю та наркотиків "Назарет", що біля Дрогобича. У повірнянні з попередніми роками, у 2010 році прочанська спільнота відчутно "помолодшала": якщо у прощі 2009 року було 25% тих, кому до 19-ти років, то цього року - понад 30%. Найстаршому паломникові - 78 років, наймолодшому - сім.
Перебіг прощі 2010 р.Б.
Кожен із десяти днів пішої прощі мав насичену, цікаву і добре продуману духовну програму. До обіду — свята Літургія у сільському храмі, де прочани мали нічліг; вранішні молитви; вервиця за родини заробітчан та жертводавців; молитви намірень; катехизація о. Ігоря Козанкевича про християнське подружжя, сім’ю, родину; свідчення віри прочан у подорожніх храмах; після обіду — робота у групах на теми «Чому і куди ми йдемо?», «Чим відрізняються елеопомазання від зцілення?» тощо; катехизація о. Василя Поточняка про основи літургійного обряду; духовні піснеспіви; прочанська світлиця; молодіжна Хресна дорога; дитяча вервиця; представлення паломницьких груп; молебні; Служби Божі — за померлих, за здоров’я, від страху; уділення Тайни елеопомазання; інсценізація біблійних притч і т. д. Вперше прощу було організовано таким чином, що молитви звучали цілодобово — і вдень і вночі. Бо у храмах тих сіл, де прочани мали нічліг, кожна група почергово провадила нічні чування разом з парохіянами.
Спільнота колишніх заробітчан Італії «Пієта» міста Івано-Франківська, що заснована при Молодіжному християнському центрі ім. Дона Боско на вулиці Ленкавського, у багатьох сільських парохіях представляла мандрівну музейну експозицію «Наші в Італії» — несла правду про сучасний стан і проблеми українського заробітчанства. Стало цікавою першиною і проведення у Марійському духовному центрі «Зарваниця» духовного прочанського фестивалю «Покликання», який зорганізувала прочанка з Івано-Франківська письменниця Оксана Пронюк-Кузьма. У багатьох селах спільні молебні відправляли і греко-католицькі, і православні священики. «Своєю прощею ви робите реальну, потрібну, а подеколи й більшу роботу, ніж деякі священики, для об’єднання українських конфесій», — поділився враженнями від побаченого і почутого директор видавництва «Нова Зоря» о. Ігор Пелехатий після зустрічі з прочанами в селі Діброві Галицького району.
Немилосердно пражить серпневе сонце, розпечений асфальт перетворюється на в’язкі пута для ніг, а прочанська спільнота величаво і радісно, з піснеспівами і усмішками прямує у молитві від села до села, від храму до храму. А люди у сільських чи міських парохіях, з фанами і хоругвами стрічаючи паломників, встеляють квітами їх дорогу і молитвами підносять дух.
Куди і чому йдемо?
Кожна проща, зокрема і піша, до чудотворних образів Божої Матері є передусім прощею до Бога. Це перед Ним прочани вимолюють заступництва у Богородиці, зримо виявляють своїм духовним походом любов до Небесного Творця. Участю у прощі християни свідомо відповідають на Господнє запрошення, а прощення стає виміром любові до Бога. Проща до Бога для християнина не завершується ніколи — вона триває впродовж усього земного життя. Так, життя — це проща, і чим більша пожертва, тим більша вірогідність особистої поправи.
Проща із Самбора до Зарваниці, окрім інших завдань, щороку має також і мету державну, суспільну — нести правду, живі свідчення про сучасне заробітчанство та його гіркі наслідки для українського суспільства, родин і сімей. Тож учасники прощі з Самбора до Зарваниці йшли до Матері Божої Зарваницької з молитвами на Її прославу і проханнями приватних намірень, молилися за мільйони українських заробітчан та їх родини, за мир у державі, за щастя в серці кожного, хто просив молитися за нього всю прочанську дорогу, за села і міста, що були для паломників і прихистком, і домівкою. Такі прощі будять свідомість християн зі сну і рабства суспільної корупції, хабарництва, низької моралі, наркотичної та алкогольної залежності, спонукають давати свідчення віри.
І якщо прочанська спільнота з 22 учасників прощі, що вийшли з Самбора в 2006-му, через п’ять років розрослася майже до чотирьох сотень, то, без сумніву, Господь є її небесним покровителем і провідником. Саме такі послання учасникам п’ятої, ювілейної, пішої прощі були основним стрижнем проповіді керівника Пасторально-місійного відділу УГКЦ владики Йосипа Міляна під час недільної архієрейської Служби Божої у Марійському духовному центрі «Зарваниця» в храмі Зарваницької Божої Матері.
Учасники прощі 2010 р.Б.
о. Василь Поточняк, о. Ігор Козанкевич, о. Василь Святківський, о. Роман Шестак, о. Мирослав Пронюк, Луценко Сергій, Карпінець Ярослав, Ворончак Розалія, Чернявська Ольга, Максим Марія, Голиць Євсинія, Куца Степанія, Бура Марія, Корнієнко Данило, Семчишин Мар’яна, Пецюх Софія, Стахнів Софія, Дуневич Валентина, Борута Аліна, Малик Наталя, Витак Юлія, Лозінська Оксана, Краснова Анастасія, Ходорівський Назар, Серенько Василь, Леськів Максим, Карпінець Михайло, Бугин Іван, Юрків Євген, Дум’як Анна, Донецький Володимир, Кеньо Ігор, Ходорівська Анна, Дудяк Анна-Олена, Дудяк Дмитро, Дудяк Андрій, Чамарник Харитон, Бурмич Микола, Білий Юрій, Козанкевич Юлія, Рижан Арсен, Скиба Олег, Дудяк Вікторія, Кемпа Стефанія, Гаргас Роман, Сенкальська Оксана, Любоневич Надія, Степай Ірина, Малик Василь, Гаврилишин Вікторія, Марцінків Анна, Миколенко Галина, Курман Олег, Залуга Світлана, Литвинчук Петро, Чекайро Галина, Савчин Володимир, Тимчишин Марія, Проць Степан, Бондар Андрій, Пухир Зоряна, Хомцій Ярина, Борис Антон, Бурмич Христина, Бурмич Микола, Журавчак Катерина, Флюнт Лілія, Дідів Галина, Куц Ольга, Семків Василь, Нагірний Ігор, Нагірний Андрій, Грицик Мар’яна, Павловська Руслана, Костишин Соломія, Яджак Ганна, Гнатів Роман, Танчук Галина, Кушнір Петрунеля, Дудяк Оксана, Голинська Наталія, Шмідт Олег, Драган Руслан, Кушнір Олег, Киницька Юлія, Галишин Любов, Пастернак Віктор, Федоронько Микола, Гінда Ігор, Гичка Катерина, Анусина Любов, Купіцька Марія, Николин Любомир, Нуржинська Анна, Кандур Юрій, Лазоришин Ігор, Павлюх Григорій, Клапан Галина, Тацинець Марія, Мороз Христина, Кушнір Мар’яна, Василиця Наталія, Дудяк Леся, Бурмич Ірина, Проць Іванна, Павлик Іванна, Дунець Анна, Пляцок Юлія, Демчук Наталія, Федотов Олександр, Крись-Кіра Марія, Кормило Ярослав, Рижан Іванна, Долинчук Любов, Сичевський Володимир, Фризер Марія, Стефанишин Тетяна, Воробець Петро, Мельник Марія, Ярема Ольга, Москаль Леся, Китинський Андрій, Андрусів Андрій, Кульган Леся, Петрицин Олексій, Самаріна Анастасія, Рехман Іван, Коваль Михайло, Зеленяк Марія, Глушко Наталя, Николин Соломія, Вольф Ірина, Шемердяк Софія, Кархут Андрій, Степай Світлана, Пляцковська Марія, Русановська Ірина, Скиба Галина, Яз Роман, Грицько Соломія, Ревуцька Леся, Бучин Марія, Леськів Надія, Курман Тетяна, Мартинович Ірина, Скочиляк Петро, Лозінська Ольга, Палій Оксана, Павлюк Ярослав, Яцула Ольга, Драган Мар’яна, Кисиличак Оксана, Василиця Галина, Кричок Стефанія, Курман Оксана, Бреус Ганна, Мілян Володимир, Орищак Оксана, Трунова Віра, Степай Олег, Сабат Наталя, Хміль Марія, Юхименко Марія, Москаль Марія, Гейник Ганна, Грималюк Ірина, Косик Марія, Кузьмин Наталія, Тетяна Тарас, Мацелюх Романна, Стецьків Оксана, Ільницький Юрій, Комісар Люба, Винницька Ніна, Павлів Тетяна, Шимко Марія, Звєрєва Христина, Синовіцький Сергій, Шеремета Тарас, Лаб’як Уляна, Форищук Люба, Пронюк Оксана, Костирко Степан, Підлиська Віра, Гриньків Галина, Кухар-Гаргас Любов, Вавричин Олеся, Мельник Галина, Бачинська Лідія, Куц Ганна, Фем’як Мар’ян, Николишин Андрій, Халак Наталія, Ходорівська Ірина, Ходорівська Марія, Кіра Володимир, Зарічанська Надія, Беновський Євген, Лопатюк Володимир, Заячківська Любов, Янковський Олег, Комар Стефа, Писар Ірина, Зеленяк Ольга, Кітик Андрій, Винницька Оксана, Кеньо Зоряна, Кеньо Ігор, Левченко Надія, Карпенко Наталія, Юдичева Тетяна, Лопушанська Ганна, Павлюка Лідія, Зьемскі Чapek, Киницький Роман, Котик Мар’яна, Халак Ірина, Мельник В’ячеслав, Шедна Юліана, Чапля Ірина, Геник Анна, Сидарюк Павло, Николин Оксана, Звєрєва Ольга, Гапук Марія, Дум’як Іван, Дум’як Марія, Федич Олена, Касій Володимир, Вольчак Ольга, Бурмич Віра, Сюсько Ольга, Мартин Марія, Лантвіт Марія, Лизень Наталія, Печерська Надія, Стецьків Богдан, Максименко Ольга, Бобик Юрій, Мазур Ярослав, Пашко Богдан, Мілян Роман, Мілян (Кардаш) Надія, Хула Марія, Ковальчук Ірина, Михайлюк Людмила, Савчин Надія, Солодка Галина, Горницька Ксенія, Преварська Наталія, Гніздовська Зоряна-Марія, Марущак Андрій, Мацемо Михайлина, Хоркавців Петро, Ковцун Мар’яна, Цюх Зоряна, Хом’як Олексій, Кузьмич Уляна, Кузан Маріанна, Брегус Андріана, Панасюк Марія, Пушкар Людмила, Головко Ярослав, Леньо Марія, Ярова Любов, Тацинець Галина, Мальгівська Мар’яна, Гусар Іван, Даньків Оксана, Михан Віталій, Новосад Ольга, Михач Ярослава, Федина Марія, Босняк Іван, Туницький Орест, Курчик Юстина, Білас Тарас, Холод Надія, Бума Степанія, Березецький Ігор, Корнієнко Наталія, Киницька Ольга, Занько Марія, Борщ Володимир, Гусар Володимир, Гусар Тетяна, Пецюх Галина, Славич Марія, Заячкевич Галина, Кисиличак Ганна, Обертан Ярослава, Дацків Андрій, Юхименко Ірина, Павлішак Любов, Галамага В’ячеслав, Леськів Надія, Кухар Антоніна, Брукарська Світлана, Павлюх Анастасія, Сеньків Анна, Дудяк Михайло, Ковальчук Юрій, Лутчик Сюсько, Марія Вадим, Гінда Олена, Ходорівська Руслана, Павлик Таміла, Михалків Андрій, Шкляр Ольга, Пронюк-Кузьма Оксана, Якимів Іванна, Матолич Катерина, Шульга Віктор, Микитич Тарас, Казновський Броніслав, Журавчак Сергій, Серединський Маркіян, Темрицина Юлія, Калитчак Оксана, Яворська Наталія, Шестак Наталія, Чугай Ірина, Гачан Павло, Лоєк Іван, Одинак Ольга, Лоєк Галина, Лешега Христина, Попович Назар, Теличко Володимир, Теличко Галина, Коцький Любомир, Мацемох Іванка, Дністрян Марія, Голій Тереза, Біляк Марія, Павлик Наталія, Айрапетян Христина, Перуцька Наталія, Мілян Мар’ян, Германюк Ірина, Строгуш Петро, Мілян Ольга, Фридер Зеновій, Дмитрів Микола, Бойчук Марія, Бойчук Галина, Бойчук Володимир, Садова Наталія, Герман Надія, Музика Ольга, Яворська Надія, Леськів Галина, Данилів Галина, Заторська Богдана, Краснова Віра, Бей Ігор, Михалків Марія, Сорохтей Андрій.
Підготувала спільнота "Пієта"
Літопис проші "Самбір-Зарваниця", 2006 р.Б...Читайте далі...
Літопис проші "Самбір-Зарваниця", 2007 р.Б...Читайте далі...
Літопис проші "Самбір-Зарваниця", 2008 р.Б...Читайте далі...
Літопис прощі "Самбір-Зарваниця", 2009 р.Б...Читайте далі...
(Далі буде)
До уваги користувачів Фейсбуку. Літопис прощ "Самбір-Зарваниця" подається також у соціальній мережі Фейсбук у спільноті підтримки о. Василя Поточняка (текстова частина скорочена, зате фотоархів значно багатший). Запрошуємо переглянути та відгукнутися враженнями. Дякуємо.
|