Центрально-Європейський університет, м. Будапешт
27-28 травня 2010 в Одеській Національній Академії Телекомунікацій ім. А.С. Попова відбулася чи не найперша в Україні міжнародна наукова конеренція з питань міграції «Міграційні процеси у сучасній Єропі: еволюція міграційних взаємовідносин ЄС та держав Центральної та Східної Європи». Метою конференції стала нагальна потреба проаналізувати роль різнопланових міграційних процесів в політичному, економічному та соціальному житті регіона, та, не в останню чергу, зрозуміти роль України в цих міграційних процесах.
Учасники з багатьох країн (Россії, Білорусі, Молдови, Болгарії, Чехії, Словакії, Грузії, Бельгії, Іспанії та Італії) прослухали більше 70 доповідей стосовно найрізноманітніших видів сучасних міграційних процесів: вимушеної міграції і позиції біженців, діаспори, інтелектуальної та трудової міграції, а також різні види міграційних систем та еволюції міграційної політики в різних країнах.
Серед виступів, що стосувалися України, варто відмітити роботу панелі «Україна в європейській міграційній системі», яка висвітлила критичний стан українського законодавства на загально-державному та практично правовому рівнях стосовно міграційних процесів в і з України. Зокрема, було різко розкритикувано неспроможність українських можновладців не тільки створити основну загальну концепцію державної міграційної політики, але й зформувати єдину централізовану державну міграційну службу. Опираючись на приклади невдалих спроб провести закони стосовно міграції протягом останніх 15 років було підсумовано що в Україні, незважаючи на її роль як донора кілька-мільйонної робочої сили та стратегічного розташування як потенціальної країни прийомника мігрантів, міграційні питанням продовжують лишатися лише зброєю під час виборчих змагань різних політичних сил. Як зазначалось у додвіді Інституту регіональних досліджнь НАН України є нагальна потреба в розробці принципово нових підходів до формування міграційної політики на макро – й мезорівнях, і до визначенн її концептуальних основ, інституційного та інформаційного забезпечення.
Від себе хочеться додати, що конференція приємно здивувала наявністю великої кількості досліджень щодо трудової міграції з України, наслідків цієї міграції для економіки та демографії країни, сімей мігрантів, гендерних питань та досвіду самих заробітчан. Як зазначила у своїй вступній доповіді український соціолог Олена Малиновська, українське законодавство та медіа найбільше переймаються питаннями припливу мігрантів до України, хоча їх кількість в порівняяні з потужною трудовою міграцією з України є мізерна. Кількість та спектр питань освітленних в докладах на конференції довів, що трудова міграція є найнагальнішим питанням серед всіх Українських міграційних процесів, а подальше замовчування та провокаційне маніпулювання цифрами в цих процесах лише посилює політичний шантаж, та призводить до подальшого позбавлення заробітчан їх політичних, громадських та людських прав, примножуючи почуття провини та безправності серед саміх мігрантів та в їх родинах.
Детальні про програму та доповіді можна дізнатися за інтернет адресою: